Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że większość psów boi się wystrzałów fajerwerków, huków petard i syczenia sztucznych ogni. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego tak się dzieję? Odpowiedź jest właściwie bardzo prosta. U psów działa taki sam mechanizm, który uruchamia się u ludzi w zetknięciu z nagłym hałasem niewiadomego pochodzenia – zdenerwowanie a czasem strach. Podobnie u psów, jeśli w drodze socjalizacji ze światem ten element został pominięty lub w ogóle pies nie był przyzwyczajany do otaczającego go świata, nie zna źródła huków i hałasów sylwestrowych, więc wywołują w nim lęk. Nasze psy są tego świetnym przykładem. Ich proces oswajania ze światem jest permanentny. Na szczęście Sylwester jest tylko raz w roku, więc możemy się przygotować na ten szczególny czas zwłaszcza jeśli nasz pies reaguje lękiem i odczuwa ogromny dyskomfort powodowany stresem.

Spacery

Pamiętajcie o tym, aby pies był na smyczy. Czas przed sylwestrem jest wyjątkowo stresujący, jeżeli wasz pies spanikuje słysząc nagły wystrzał, nie będziecie w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa jeśli nie będzie pod kontrolą. Najczęstszą przyczyną zaginięć psów przed sylwestrem jest panika/strach. Pies, który panicznie przestraszy się wystrzału, będzie uciekał gdzie pieprz rośnie. Jest to dla niego bardzo niebezpieczne, bo może na przykład wbiec na ruchliwą ulicę. Wychodząc ze strachliwym psem pamiętajcie żeby zawsze był na smyczy, a przy obroży zawieście  adresówkę.

  • w miarę możliwości zapewnijcie psu dłuższy spacer rano (mniejsze prawdopodobieństwo wystrzałów), a wieczorem niech załatwi niezbędne potrzeby fizjologiczne
  • nie puszczajcie psa wolno, jeśli potrzebuje swobody możecie spacerować na dłuższej lince
  • jeśli wasz pies się niepokoi zajmijcie go czymś: komendy siad, waruj, łapa, szukanie smaków w trawie

Bezpieczeństwo w domu

Zapewnijcie psu bezpieczne miejsce, azyl, gdzie nie będzie słyszał huków oraz gdzie nie będzie widział rozbłysków. Możecie zbudować psu „norę” używając do tego koca. Ideałem jest kiedy pies umie odpoczywać w klatce i tam ma swoje schronienie. Można dodatkowo przykryć klatkę kocem, aby odciąć dopływ nadmiernych bodźców z zewnątrz.

  • zaciągnijcie rolety/żaluzje na oknach
  • pogłośnijcie telewizor lub muzykę

MorenaKennel

Jak radzić sobie ze stresem

Możecie zająć psa zabawą, rozwiązywaniem logicznych zabaw, np węchowych lub możecie podrzucić mu KONG wypchany wcześniej smakołykami (surowe mięso, pasta wątróbkowa, pasztet), a następnie zamrożony. Pies zajmie się wydostawaniem smakołyków, a tym samym odwrócicie jego uwagę od zamieszania na zewnątrz. Możecie też zająć psa zadaniami: sztuczki, siad, waruj, przeciąganie, aportowanie, chodzi głównie o to aby uaktywnić procesy korowe w mózgu. Kiedy uruchomimy tę część mózgu chronimy psa przed paniką, gdyż nie można jednocześnie panikować i rozwiązywać zagadek. Te sposoby sprawdzą się jeśli pies boi się umiarkowanie. Jeżeli stres jest na wysokim poziomie, Kong czy sztuczki nie będą skutecznie odwracać jego uwagi. W takich przypadkach warto skonsultować się z behawiorystą (odpowiednio wcześniej aby nauczyć psa radzenia sobie ze stresem, co pozwoli na zmniejszenie lęku i zmianę emocji), który pomoże nam odwrażliwić psa na dźwięki, a także doradzi jak pracować z takim psem. Istnieją także alternatywne sposoby na łagodzenie stanów lękowych np. kamizelka antylękowa, o której pisałam TU, szerzej o feromonach i kroplach przeczytacie na PIESOLOGII.

Jak nie uspakajać psa

Naszym naturalnym ludzkim odruchem jest pocieszanie, uspakajanie poprzez przytulanie, głaskanie, użalanie się „biedny piesek”, „nie bój się zaraz wszystko będzie dobrze”, „chodź przytulę cię”. Pies, którego obdarzymy nadmiernym zainteresowaniem wcale się nie uspokoi, a wręcz przeciwnie, takie zachowanie pogłębi stres. Pamiętajcie, że psy nie potrafią wybiegać myślami w przyszłość, za to mają silny instynkt samozachowawczy, który w połączeniu z nagłym wystrzałami może doprowadzić do nieoczekiwanych, niebezpiecznych sytuacji. Nie podawajcie psu tabletek na uspokojenie jeśli nie otrzymaliście wskazań od weterynarza, może to być bardzo niebezpieczne dla zdrowia waszego psa. Nie aplikujcie psu Sedalinu, te leki nie uspakajają waszego psa, powodują zwiotczenie mięśni, a pies nadal jest świadomy i przeżywa ogromny stres, przy czym NIE MOŻE SIĘ RUSZAĆ.