Psie sporty są coraz bardziej popularne, a jeśli jesteście posiadaczem psa, który cały czas ma ochotę na pracę, to dobrze trafiliście, flyball prawdopodobnie zaspokoi jego potrzeby.

Co to jest flyball?

early_boxNajprościej rzecz ujmując – wyścigi, a dokładniej wyścigi psich sztafet. Flyball narodził się w Kalifornii dzięki pomysłowi Herberta Wagnera, który to w latach 70. XX wieku wynalazł wyrzutnię do piłek tenisowych. Jest to jedyny psi sport drużynowy, w którym na sukces pracują psy oraz ludzie. W skład drużyny wchodzą: 5-6 psów, tyle samo handlerów, boxowa, pass caller i trener.

Jak wygląda bieg?

Psy mają do pokonania 4 hopki (przeszkody, których wysokość uzależniona jest od wysokości psów w drużynie), na końcu toru znajduje się box z piłką. Tory ustawione są równolegle. Pies pokonuje tor, uruchamia wyrzutnię, pobiera piłkę i stara sitorflyballę jak najszybciej wrócić z piłką do handlera, który czeka tuż za linią mety. Kiedy pierwszy zawodnik wraca, natychmiast startuje kolejny. Wygrana jest w rękach tej drużyny, która popełniła najmniej błędów i miała najlepszy czas.

 

Zadania psa i treningi

Pies, który nigdy nie trenował nie będzie wiedział jak biec przez hopki oraz jakie zadania czekają go na torze. Praca rozpoczyna się od nauki poszczególnych elementów np. pobierania piłki z boksu, bieg przez hopki, powrót na linię mety, następnie łączy się je w sekwencję. Na zawodach flyballowych jest mnóstwo rozproszeń, zaczynając od innych psów poprzez dopingujących kibiców, dlatego ważne jest aby nauczyć psa pracy w ekstremalnych warunkach.

Czym dla psa jest flyball?

Jest to doskonały sposób do realizacji naturalnych potrzeb psa. Czasem też bywa terapeutyczny, zwłaszcza dla psów, które mają problem ze skupieniem i są reaktywne. Dzięki mozolnej pracy, nauce nowych elementów pies uczy się skupienia i tego, że swoje emocje może odreagować w inny sposób niż zjadanie butów. Flyball ma być dla psa przyjemną pracą, za którą jest nagradzany zabawą z właścicielem. Jest to również dla niego możliwość uruchomienia instynktu pogoni i złapania zdobyczy, wtedy treningi stają się dla niego spełnieniem najskrytszych marzeń.

Czym jest flyball dla człowieka?

Przede wszystkim jest to doskonały sposób na budowanie relacji z psem, opartej na zaufaniu i dobrej zabawie. Jest to także ćwiczenie cierpliwości, bo na efekty pracy czeka się co najmniej przez pierwszy rok. Mam wrażenie, że im trudniejszy pies, tym mamy więcej motywacji do pracy. Morena nie należy do łatwych zawodników, powoli motywujemy ją na turbozabawę szarpakiem, a o aporcie… możemy jeszcze marzyć. W jej przypadku powoli uzyskujemy pożądane zachowanie, malutkie kroki do sukcesu.

Poniżej zdjęcia odlotowych psów z drużyny TNT Flyball

Chcesz spróbować? Przyjdź na trening naszej drużyny

wizytowa flyball