Lękowy pies w domu, to nieustające ćwiczenia, oswajanie ze światem i odwrażliwianie. Fenek część ma już za sobą, ale nadal trzeba z nim pracować. Dzięki temu jest spokojniejszy. Jak już wspominałam w poprzednim poście, Fenkowi zdarzają się nawroty lęków. Czasem coś głośnego wydarzy się za oknem, ktoś na klatce schodowej uderzy w barierkę, upadnie łyżka, albo wiatr zawieje i podniesie roletę. Tak na prawdę, na stres Fenka ma wpływ wiele czynników, nad którymi nie da się zapanować. Jeśli jednak możemy odwrażliwiać go na jakieś dźwięki czy sytuacje, to robimy to za pomocą pozytywnych skojarzeń.

Opiszę jeden z przykładów. Fenek i Morena boją się rolety – nagle okazało się, że jest straszna kiedy wędruje po oknie w górę lub w dół – w sumie bez różnicy. Z Moreną możemy bawić się zabawką, odwracam w ten sposób jej uwagę, a z drugiej zaś strony powoduję, że unoszenie rolety kojarzy jej się z czymś przyjemnym. Fenkowi podajemy w tym czasie parówkę, ale nic na siłę! Małe kroki gwarantują skuteczność, nie zmuszamy psów aby siedziały obok kiedy roleta jest w działaniu. Wchodzą do pokoju na chwilę, otrzymują ogromną dawkę pozytywnej energii i wzmocnień, a następnie wracamy do zajęć. Kiedy Fenek siedzi spokojnie przy kanapie, a roleta jest opuszczana na dół, mogę powiedzieć, że jest to wielki sukces.

Czasem nie można zidentyfikować źródła Fenkowego przestraszenia, ale wiem, że sprawdzonym sposobem jest kamizelka antylękowa. Takie wdzianko robimy własnym sumptem, można użyć pociętych getrów, koszulki, szalika albo bandaża elastycznego. W przypadku Fenka najlepiej sprawdza się ten ostatni. Obwiązuję go i daję mu zadziałać. Po parunastu minutach pies się relaksuje i odpoczywa. Jak działa taka „kamizelka”? Metodę owijania wprowadziły Linda Tellington-Jones oraz Susan Sharpe. Linda Tellington-Jones jest także twórczynią masażu T-Touch. Polega on na masowaniu zwierzęcia opuszkami palców. Warto zaznajomić się z tematem, jeśli macie psa zestresowanego. Na youtubie znajdziecie filmy z instruktażem obwiązywania oraz wykonywania masażu. Dzięki obwiązywaniu, Fenkowe strachy można szybko okiełznać, przynosząc tym samym psu ulgę. Lękowy pies to wyzwanie, ale też odpowiedzialność, każdy sposób na zrelaksowanie psa, to o wiele mniej stresu dla niego.

 

Sposoby owijania taśmami

Masaż