Pierwsze miesiące w nowym domu są najważniejsze dla psa i dla nowych właścicieli. Powinniście poświęcić je na budowanie dobrych relacji ze swoim nowym pupilem. Nie oznacza to jednak, że macie go rozpieszczać i pozwalać mu na wszystko. W każdym domu panują jakieś reguły, kiedy jesteśmy dziećmi stosujemy się do ustaleń rodziców, tak samo jest z psami. My ustalamy zasady domowe, a to przede wszystkim pozwala wprowadzić porządek w nasze życie, a psu zapewnia bezpieczeństwo i poczucie stabilizacji.

Pies powinien poczuć się dobrze w naszym towarzystwie. W niektórych przypadkach wiadomo co spotkało psa, ale w większości przeszłość psa pozostaje nieodgadniona. Lękliwego psiaka możemy karmić na początku z ręki, aby ten przekonał się, że oznacza ona tylko same pozytywne rzeczy. Pierwsze tygodnie, to oswajanie się psa z nowym otoczeniem oraz z nami.

Istotne jest szkolenie psa, nie ważne czy pies ma 10 lat czy 3 możemy go szkolić. Wybierajmy szkoleniowców, którzy są dalecy od stosowania awersyjnych metod szkolenia. Z doświadczenia wiem, że najlepsze są metody oparte na pozytywnych wzmocnieniach. Ćwiczenia z psem doskonale wpływają na jego psychikę oraz co za tym idzie – zachowanie. Im więcej zachowań będzie znał tym lepiej dla niego.

Szkolenie dostosujcie do potrzeb psa. Nasz Fenek, wydawać by się mogło, potrafi niewiele. Jego repertuar to: „siad” i „suseł” oraz przywołanie na spacerach. Morena za to uwielbia nowe zadania: nauka sztuczek, tropienie, flyball i ćwiczenia z zakresu posłuszeństwa. Te dwa tak różne psy łączy wspólna pasja do węszenia i długich spacerów. Ćwiczenia z przywołania opisałam TU – z Waszym nowym psem na początku ćwiczcie z długą linką, to da wam poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad psem.

Kiedy pies się zaadoptuje? Stabilizacja może nastąpić szybko, już w drugim miesiącu, ale to wszystko zależy od psa. Psy, które przeszły traumy mogą potrzebować więcej czasu, kilku miesięcy, a nawet dwóch lat. Nie można przyłożyć jednego schematu do wszystkich psów, każdy z nich jest inny i każdy przeżył coś innego, co miało wpływ na jego psychikę. Ogólnie przyjmuje się, że po trzech miesiącach pies staje się rezydentem.

Ważne abyście poświecili dostatecznie dużo czasu na budowanie relacji z psem, aby skupiał na was uwagę i ochoczo przybiegał na zawołanie. Bawcie się z psem w gry: szukanie smaczków, przeciąganie, aportowanie; zmieniajcie okolice spacerowe, aby dostarczać nowych bodźców, zapewnijcie psu aktywność fizyczną i umysłową, a z radością będziecie spędzać z nim czas.

Pamiętajcie – adopcja psa to decyzja na wiele lat. W naszym przypadku nie mogło być lepiej! Mimo różnych perturbacji z zachowaniem naszych milusińskich są to najwspanialsze psy na świecie i nie wyobrażamy już sobie życia bez nich.